سئو چیست؟

سئو چیست؟

 

بطور کلی سئو از Search Engine Optimization گرفته شده است که معانی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همه ی آن ها یک معنی را دارند. سئو را می توان به صورت زیر تعریف نمود:

SEO   (بهينه‌سازي موتور جستجو) معنی فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي رانمی دهد.بهینه سازی وب سایت  موجب بهبود و ارتباط وب سايت‌ها در تحقیقات جستجو برای رسيدن به رتبه‌بندي بالا، می شود.

سئو راهکاری برای تغيير استراتژيک سايت‌ها می باشد. اين روند مهمترين عوامل مرتبط با صفحه و اهمیت مهم آن در صفحات نتايج جستجو، را نشان می دهد.

سئو یک فرآيند ساده‌ نمی باشد که بتوان به آسانی پیاده سازی اش کرد. سئو به دانش زیاد، علم پيش زمينه‌اي و صبر نیاز دارد. موتور‌هاي جستجو با تغییر مکرر  الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خوشان دیگر غير قابل پيش‌بيني شده اند؛ پس مهندسین سئو باید اطلاعات خود ر در این حیطه به روز نمایند.

بهینه سازی یا سئوی سایت از کارهایی می باشد که توسط فرد سئوکار صورت می گیرد.

این الگوريتم رتبه‌بندي گوگل دارای بيش از 200 فاکتور برای رتبه‌بندي وب سایت می باشد. پس مهندسين سئو  باید مهم‌ترين فاکتورها را برای پياده‌سازي یک سئو موفق بدانند.

 

تاریخچه شروع سئو

در ابتدای سال 1990 اولين موتور‌هاي جستجو کار خود را شرو کردند؛ از محبوب‌ترين موتورهای جستجو  Infoseek،Alta Vista و Yahoo می باشند.در آن موقع مردم به موتورهاي جستجو به ديد يک ليست فهرست شده نگاه می نمودند که شبیه یک صفحه زرد، سئو  ابتدایی طبق حروف الفبا صورت می گرفت. در اين فهرست صفحاتي مانند AAA در ابتدای اين ليست وجود داشت.

با پیشرفت سریع اينترنت موتورهاي جستجوي جديد‌تري پیدا شدند که از الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي پيچيده‌تري استفاده مي کنند. اين الگوريتم‌ها با استفاده از کلمه کليدي ( تعداد دفعاتي که يک کلمه کليدي يا يک عبارت در يک صفحه استفاده می شود تقسيم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌هایي مانند key-words براي درک محتويات سايت‌ها استفاده مي‌شود. پیشرفت سئو موجب مشاهده شدن وب سایت شد. باپیشرفت رتبه‌بندي صفحات وب سایت توسط موتور‌هاي جستجو، مهندسين سئو در پی پيدا کردن راه‌هايي برای تاثير در در رتبه بندي اين موتورها از طریق روش‌هاي اخلاقي و یا غير اخلاقي می باشند.

اهداف سئو چیست ؟

هدف سئو کمک به سايت‌ها برای ایجاد محلی مناسب در نتايج جستجوي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط افراد می باشد. نمايش بيشترين صفحات در اتباط با پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي براي کاربر و براي موتور جستجو می باشد که در آن فرد بيشترين نتايج جستجوی مرتبط را پيدا مي‌نماید و موتور جستجو قابل اعتماد مي باشد به این دلیل که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان خواهد داد.

بعد از اینکه سئو براي بهبود رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي انجام شد، اين روند نيازبه دانش و زمان براي پياده‌سازي روش‌هاي خود می باشد. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري ابتدایی براي سئو يک صفحه می باشد.

با توجه به چگونگی استفاده از کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي سایت، سئو هفته‌ها يا ماه‌ها طول خواهد کشید تا به نتيجه برسد. اگر چه این امکان وجود دارد که نتیجه ی سئو جستجو به سرعت مشاهده نشود. ولي در مدت طولانی مزاياي سئو باعث افزايش رتبه‌بندي وب سايت و افزايش بازديدکنندگان خواهد شد. براي سايت‌ها این خيلي مهم می باشد که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل مخصوصا جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که 58.4 درصد کليک‌ها را شامل مي‌شود، قرار بگیرند.

سايت‌ها با توجه به کالا و خدماتي که بفروش مي‌رسانند برای رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو با یکدیگر رقابت می نمایند. مثلا کلمه کليدي رقابتي "بيمه خودکار" 1.5 ميليون جستجوي گوگل را در ماه به خود اختصاص خواهد داد، یعنی3 جايگاه اول 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص خواهد داد. اين موضوع براي بسیاری از سايت‌ها مفید می باشد که همیشه در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند مخصوصا آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.

با توجه به مطالعات انجام شده جستجو کنندگان تمایل دارند که رويلینک های طبيعي نتايج جستجو کليک نمایند؛ مطالعات نشان می دهد که  72.3 درصد کاربران گوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند و فقط 27.3 درصد کاربران روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک می نمایند. اين موضوع از دلايلي می باشد که سازمان ها اثرات سئو را می دانند و حتی حاضر می باشند براي آن زمان و هزينه صرف نمایند.

به طور خلاصه:

             در بازدید سایت اثر بسزایی خواهد داشت.

             موجب ایجاد برند خواهدشد.

             موجب افزایش ترافیک  وب سایت می شود.

             موجب می شود وب سایت در صفات نتایج موتور جستجو  رتبه بهتری خواهد داشت.

             موجب  افزایش فروش محصولات می شود.

            بهترین ابزار برای تبلیغات می باشد