سئو چیست؟

سئو چیست؟

 

بطور کلی سئو از Search Engine Optimization گرفته شده است که معانی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همه ی آن ها یک معنی را دارند. سئو را می توان به صورت زیر تعریف نمود:

SEO   (بهينه‌ سازی سایت برای موتور جستجو) معنی فريب و يا دستکاری موتور‌های جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي رانمی دهد.بهینه سازی وب سایت  موجب بهبود و ارتباط وب سايت‌ها در تحقیقات جستجو برای رسيدن به رتبه‌بندي بالا، می شود.

سئو راهکاری برای تغيير استراتژيک سايت‌ها می باشد. اين روند مهمترين عوامل مرتبط با صفحه و اهمیت مهم آن در صفحات نتايج جستجو، را نشان می دهد.

سئو یک فرآيند ساده‌ نمی باشد که بتوان به آسانی پیاده سازی اش کرد. سئو به دانش زیاد، علم پيش زمينه‌اي و صبر نیاز دارد. موتور‌هاي جستجو با تغییر مکرر  الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خوشان دیگر غير قابل پيش‌بيني شده اند؛ پس مهندسین سئو باید اطلاعات خود ر در این حیطه به روز نمایند.

بهینه سازی یا سئوی سایت از کارهایی می باشد که توسط فرد سئوکار صورت می گیرد.

این الگوريتم رتبه‌بندي گوگل دارای بيش از 200 فاکتور برای رتبه‌بندی وب سایت می باشد. پس مهندسين سئو  باید مهم‌ترين فاکتورها را برای پياده‌سازی یک سئو موفق بدانند.

 

تاریخچه شروع سئو

در ابتدای سال 1990 اولين موتور‌های جستجو کار خود را شروع کردند؛ از محبوب‌ترين موتورهای جستجو   Infoseek،Alta Vista  و Yahoo می باشند.در آن موقع مردم به موتورهای جستجو به ديد يک ليست فهرست شده نگاه می نمودند که شبیه یک صفحه زرد، سئو  ابتدایی طبق حروف الفبا صورت می گرفت. در اين فهرست صفحاتي مانند AAA در ابتدای اين ليست وجود داشت.

با پیشرفت سریع اينترنت موتورهای جستجوی جديد‌تري پیدا شدند که از الگوريتم‌های رتبه‌بندی پيچيده‌تری استفاده مي کردند. اين الگوريتم‌ها با استفاده از کلمه کليدی ( تعداد دفعاتی که يک کلمه کليدی يا يک عبارت در يک صفحه استفاده می شود تقسيم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌هایی مانند key-words براي درک محتويات سايت‌ها استفاده مي‌شود. پیشرفت سئو موجب مشاهده شدن وب سایت شد. باپیشرفت رتبه‌بندی صفحات وب سایت توسط موتور‌هاي جستجو، مهندسين سئو در پی پيدا کردن راه‌هايي برای تاثير در رتبه بندی اين موتورها از طریق روش‌هاي اخلاقي و یا غير اخلاقي می باشند.

اهداف سئو چیست ؟

هدف سئو کمک به سايت‌ها برای ایجاد محلی مناسب در نتايج جستجوی و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط افراد می باشد. نمايش بيشترين صفحات در ارتباط با پرس‌و‌جوی جستجوی وارد شده دارای مزايای زيادی براي کاربر و براي موتور جستجو می باشد که در آن فرد بيشترين نتايج جستجوی مرتبط را پيدا می نماید و موتور جستجو قابل اعتماد مي باشد به این دلیل که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان خواهد داد.

بعد از اینکه سئو براي بهبود رتبه‌بندی سايت‌ها در نتايج جستجوی طبيعی انجام شد، اين روند نياز به دانش و زمان براي پياده‌سازی روش‌های خود می باشد. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاری ابتدایی برای سئو يک صفحه می باشد.

با توجه به چگونگی استفاده از کلمات کليدي رقابتی در بهينه سازی سایت، سئو هفته‌ها يا ماه‌ها طول خواهد کشید تا به نتيجه برسد. اگر چه این امکان وجود دارد که نتیجه ی سئو جستجو به سرعت مشاهده نشود. ولي در مدت طولانی مزايای سئو باعث افزايش رتبه‌بندی وب سايت و افزايش بازديدکنندگان خواهد شد. براي سايت‌ها این خيلی مهم می باشد که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل مخصوصا جزو سه تا نتيجه طبيعی اول که 58.4 درصد کليک‌ها را شامل مي‌شود، قرار بگیرند.

سايت‌ها با توجه به کالا و خدماتی که بفروش می رسانند برای رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو با یکدیگر رقابت می نمایند. مثلا کلمه کليدی رقابتی "بيمه خودکار" 1.5 ميليون جستجوی گوگل را در ماه به خود اختصاص خواهد داد ، یعنی 3 جايگاه اول 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص خواهد داد. اين موضوع براي بسیاری از سايت‌ها مفید می باشد که همیشه در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند مخصوصا آنهايی که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه می شود.

با توجه به مطالعات انجام شده جستجو کنندگان تمایل دارند که روی لینک های طبيعی نتايج جستجو کليک نمایند؛ مطالعات نشان می دهد که  72.3 درصد کاربران گوگل روی پيوندهای طبيعی نتايج جستجو کليک مي‌کنند و فقط 27.3 درصد کاربران روی پيوندهای ليستهای پرداخت شده کليک می نمایند. اين موضوع از دلايلی می باشد که سازمان ها اثرات سئو را می دانند و حتی حاضر می باشند برای آن زمان و هزينه صرف نمایند.

به طور خلاصه:

             در بازدید سایت اثر بسزایی خواهد داشت.

             موجب ایجاد برند خواهدشد.

             موجب افزایش ترافیک  وب سایت می شود.

             موجب می شود وب سایت در صفحات نتایج موتور جستجو  رتبه بهتری خواهد داشت.

             موجب  افزایش فروش محصولات می شود.

            بهترین ابزار برای تبلیغات می باشد

          
مطالب مرتبط